Marketing kommunikáció vagy marketing manipuláció?

    5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
    Marketing kommunikáció vagy marketing manipuláció? - 5.0 out of 5 based on 2 votes

    Mi a baj ezzel a diagrammal?

    A hétköznapi reklám-marketing nem szégyenlős műfaj, tele van kisebb-nagyobb csúsztatásokkal, manipulációkkal. Megtanultunk mi ezzel fogyasztók együtt élni, a szerény fenntartásaink ellenére többségünkre kellőképpen hat is, tehát ellátja a feladatát, eléri célját. Nem katasztrófa ez, nem is ez taszítja szakadékba az emberiséget, bár egy szöget mindenképpen belever a civilizáció koporsójába, hisz kiemelt eszköze az esztelen fogyasztás felpörgetésének.
    Ez a manipuláció jobb esetekben, általában visszafogott, már csak önérdekből is, hisz nem szeretné lebuktatni önmagát.
    Az infografikák, diagramok manapság nagyon elterjedtek, divatosak lettek és marketing célokra is kiválóak. Gyorsan, látványosan, közérthetően szemléltetik az adott folyamatokat, trendeket, statisztikákat. A médiában naponta találkozunk ezekkel, legyen szó közvélemény-kutatási adatokról, a gazdasági növekedés üteméről, vagy éppen a tőzsdei árfolyamok alakulásáról. No és persze mindenféle reklám-marketing célú adatközlésről, melynek végső célja a befolyásolás és a fogyasztás ösztönzés.
    Mint fentebb megfogalmaztam, a manipuláció általában a jó ízlés határain belül része a kereskedelmi és politikai marketing napi gyakorlatának.
    Természetesen a statisztikákat, adatokat, kvázi a diagramokat is lehet manipulálni. Ez nem jelent feltétlenül hazugságot, csak az adatok céljainknak megfelelő tálalását. Hogy egy banális példát mondjak, a konkurencia forgalmát fekete, a sajátunkat rózsaszínnel jelölni a kördiagramon. Vagy fordítva, ez már színdinamika, vagy pszichológia.
    Természetesen a tény és számadatokkal magára adó cég, szervezet, média nem csal, hisz az gyorsan kiderülne.
    Viszont a vizuális megjelenítés is sok finom befolyásolási lehetőséget rejt, amivel a szakemberek bizonyára gyakran élnek is.
    Most azonban betévedt az elefánt a porcelánboltba. Egyik hazai televíziónk olyan ordító, vélhetőleg szándékos csúsztatást követett el egy hírt szemléltető oszlop diagram kapcsán, melyet elvileg lehetetlen nem észrevenni, tehát garantált a lebukás.
    Lássuk mi is a baj a fenti diagrammal? Az egyértelmű, nem titkolt célja, hogy egy negatív tendencia növekedését minél drámaibb módon szemléltesse. Az utolsó előtti oszlop 129, az utolsó 235, tehát kevesebb mint kétszerese. Az utolsó oszlop magassága viszont legalább ötszöröse az előtte lévőnek, messze kimagaslik a sorból, mintegy drámai növekedést sugallva. Az átlagnéző pár másodperc alatt, ha akarná sem tudná a szám és oszlop-arányokat értelmezni, összevetni, csak a durván kiugró oszlop látványa marad meg benne. Úgy érzi, hogy jelentősen nőtt a fenyegetettség.
    Szándékosan nem írom le a pontos körülményeket, a csatorna nevét, a témát, egyrészt mert a módszer szempontjából nincs jelentősége, másrészt úgyis kitalálják kiről-miről van szó.
    Fontos még hangsúlyozni, hogy azért is durva ez az eset, mert vagy meghekkelték a diagram készítő programot, vagy megphotoshopolták, mert ezek az automatizált alkalmazások a bevitt adatokat méretarányosan ábrázolják a diagramokon, tehát szinte teljességgel kizárható, hogy ne lett volna szándékos az akció.
    Az ilyen mértékű, otromba manipuláció már nem is annyira felháborító, mint inkább szánalmas.

    © 1997-2017 Kontraszt Web és Videó Stúdió. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

    Keresés