Akai GX-4000D orsós magnó bővülő flotta (üröm az örömben)

    5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
    Akai GX-4000D orsós magnó bővülő flotta (üröm az örömben) - 5.0 out of 5 based on 2 votes

    Bővült a flotta, megérkezett a második GX 4000D. Az örömbe azonban sajnos hatalmas adag üröm vegyült. Győri hirdetőtől rendeltem Szegedre egy a fényképek és a leírás alapján kifogástalan műszaki állapotú és küllemű Akai GX 4000D. A nagy távolság miatt kézenfekvőnek tűnt a Jófogás ingyenes szállítási módja, melyet a DHL követett el. Az eladó azonban elég könnyelműen csomagolt, a doboz teteje meglehetősen védetlen volt. A DHL ráérezve a hiányosságra, sikeresen leamortizálta a készüléket. Az még hagyján, hogy az egyébként is enyhén sérült plexi előlapot ripityára törte, de a plexi darabok a magnó egyébként kifogástalan, szinte újszerű előlapját két helyen is durván behorpasztotta. Ráadásul határozott éleket nyomott a törött plexi széle hogy, lehetőleg esély se maradjon a kiegyengetésére.


    AKAI GX-4000D szalagos magnó, orsós magnóAz Akai egyébként működést tekintve is hibátlannak tekinthető. Ha csak kicsit is számításba vettem volna ezt a dupla barbárságot, inkább vállaltam volna a bő fél napos utazást és az azzal járó költségeket. A baj, hogy az ilyen károkat még sok pénzzel is szinte lehetetlen orvosolni, ugyanis hibátlan előlapot nagyon nehéz, szinte lehetetlen szerezni. Azért még nem adom fel és reménykedem benne, hogy rábukkanok egy szép állapotú előlapra. A sérüléseket persze igyekszem majd kijavíttatni legalább is valamelyest javítani az állapotán, hisz ez már soha nem lesz hibátlan. Pusztán az esztétikai hiba miatt vétek lenne ezt, vagy akár másik jó állapotú készüléket beáldozni, pláne, hogy elvileg már a birtokomban van egy állítólag kicsit kopottas előlap. No, majd kiderül.
    Bizonyára sokan erre azt mondják, hogy a fene ott egye meg ezt az esztétikai hibát, az a lényeg hogy hibátlanul működik, mert egy magnót hallgatni kell és nem nézegetni. Van benne igazság, de lássuk be, ezek a negyven pluszos technikák már szinte műkincsnek számítanak, használati értékük mellett a vizualitás is számít, hisz egy szoba díszeként is funkcionálnak, nem beszélve az eszmei értékükről, pláne ha küllemükben is hibátlanok.
    (A felső készülékről van szó, az egyik, durva sérülést takarja a jobb oldali orsó, a jobb alsó sarokban, az alsó mikrofon bemenet melletti viszont szem előtt van. A fotó valószínűleg nem adja vissza, hogy a felső, sérült készülék előlapja lényegesen szebb állapotú az alsónál)

    Szerencsére azért jó hírek is vannak. A Facebookon kapcsolatba kerültem egy elkötelezett, kiváló szakemberrel, Sárkány Attilával, aki profi a régi orsós magnók felújításában. Hangsúlyozza, hogy ő nem javít, hanem restaurál. Végig olvasva a felújítási technológiát, indokoltnak tűnik ez a meghatározás.
    Lentebb következzen a restaurálás részletes menete a saját megfogalmazásában.

    Az Akai GX teljes felújítása X-Y ezer forint közötti összegbe kerül . A 15 ezer forintos különbség a gumi alkatrészek miatt van. Pl. a 2db idler görgő és a szalag továbbító nyomó görgő állapotától függ.
    Mert ezen darabok esetében több megoldás létezik:
    1. felújítás,
    2. csere.
    Mivel újat ezekhez a gépekhez nem lehet kapni és ha nem újítható fel akkor használt, felújított darabot tudok beépíteni.
    A tapasztalatok szerint a felújítottak jobbak mint a gyári darabok.

    A felújítás menete a következő.
    1. a készülék teljes szétszerelése.
    2. a mechanikai elemek galvanizálása
    3. az elektronika felújítása. (az összes tranzisztor cseréje a jelenleg elérhető legkorszerűbbekre, melyek jelentősen javítják a hangminőséget, csökkentik a zajt.
    4. új elektronika megtervezése, legyártása.
    5. a felújított galvanizált mechanika összeszerelése.
    6. a kuplungok és a fejszerelvény felújítása.
    7. a készülék összeszerelése.
    8. beállítás, bemérés .
    Mindezek elvégzése után 2 év garanciát vállalok, ami kiterjed minden általam elvégzett munkára valamint beszerelt új alkatrészre.
    De a fejekre amik a készülékben gyárilag benne voltak már nem terjed ki! Ugyan is a gyártó 50 000 üzemóra időt ad a GX fejekre 1 mikron kopás erejéig!
    Az 50 ezer óra az napi 8 órás használat esetén 14,7 évnek felel meg! Szívem szerint erre is vállalnám a 2 év garanciát mert szerintem a ma előkerült AKAI GX -ek egyike sem működött az elmúlt 45 évben napi 8 órát. Így teljesen biztos vagyok benne, hogy a fejek állapotát nem az üzemidő határozza meg, hanem inkább a leállítást követő tárolás helye, körülményei. Ugyan is a GX fejek élettartama szempontjából a tárolási idő következtében a fejeket érő szélsőséges hőmérsékleti hatások azok amik különösképpen meghatározóak.
    A hirtelen hő változásra ill. a nagyon hidegben történő tárolásra különösen érzékeny GX azaz GlasX'tal ferrit fejek kristály ferrit anyaga megrepedezik majd fekete poralakban kihullik a fej burkolatból.
    Nos tulajdonképpen a tárolás körülményeinek hiánya az amiért nem vállalok a fejekre garanciát!

    A problémát és az elkészülési időt nagyban befolyásolja az a tény, hogy ezekről a masinákról több évtizede lejárt már a szavatosság. Ami azt jelenti, hogy a cég a gyártás befejezésétől még 10 évig biztosítja a szervizeknek az alkatrész ellátást. Ha léteznek is még szervizek, amelyek hozzányúlnak az ilyen magnókhoz, akkor náluk már nem fellelhetőek ezek az alkatrészek. Sőt ha komolyabb kapcsolatuk volt az anya céggel és megpróbálnak lehívni a régi listából valamilyen alkatrészt, arra szinte azonnal a nincs és a nemleges válasz érkezik. Tulajdonképpen itt van az ördög elhantolva... És mint tudjuk az ördög a részletekben lakozik. Megboldogult nagyapám kérdezte, tudod e kis unokám hogy, miért karikás az ördög szeme? Nem nagyapó ... Mert soha nem alszik!!
    Nos visszatérve a restauráláshoz, több buktatója és követelménye van. Aki a mai világban nőtt fel az nem ismeri, ismerheti a régi korok anyagait, amiből ezek a masinák felépülnek. Ez az első és legnagyobb buktatója ennek a régi technikának. A régi anyagok a mai eszközökben már egyáltalán nem kerülnek felhasználásra. De nagyon messzire sem kell vissza menni csak úgy kb. 20 - 25 évet . A 90 -es években nemzetközileg betiltották az ólmozott alkatrészek használatát! És ma már csak RoSH feliratú alkatrészeket forgalmaznak a kereskedők és gyártanak a gyártók.
    És ezért is van az, hogy ha nincs egy alkatrésznek kiváltó azaz ekvivalens változata, akkor sokszor megáll az élet. No ekkor kell elővenni azt a tudást amit csak is és szigorúan anyag ismeretnek nevezük. Sajnos nagyon sok fiatal kolléga híján van ennek a tudásnak.
    Sajnos a tapasztalatom az hogy, komoly mérnöki tudással rendelkező "Titánok" véreznek el egy egy anyag ismereti kérdés során. Tehát lehet szerelni, csinálni, javítani. De a restaurálás az egy nagyon részletes, aprólékos, időigényes precíz munka.. Az emberek többsége a restaurálás kifejezés kapcsán arra asszociál, hogy festményt, csontokat, műtárgyakat állítanak helyre "hozzáértő" emberek. Akkor sokakban felmerül a kérdés, hogy mi a fenét kell restaurálni egy 40 - 50 - 60 éves illetve idősebb műszaki cikken.
    Nos csak egy rövid válasz erre, az OLd Timer Autók. Ott egy olyan restaurálás történik ahol az autó teljes műszaki állapota úgy újul meg, hogy az utána a továbbiakban újból napi szinten használható lesz.
    A mai technikák a szó szoros értelmében úgy készülnek, hogy használat után eldobandók! Sőt már eleve a gyártó beleépít az eszközeibe egy mesterséges avulást előidéző szoftvert!
    A régi eszközök nem véletlenül tartottak napjainkig, tartósságra tervezték. Bár már akkor is volt "Piac Gazdaság" de nem volt ennyire kiélezett. Az akkori piacgazdasági "befolyások", módosítások jól nyomon követhetők pl. az AKAI 4000 GX készülékeken a közel 6 éves gyártási idő alatt számtalan módosítást követtek el.
    A számtalan módosítás dacára a készülék a félévszázados életkora közelében is még mindig jól használható. Természetesen ez függ a fellelési állapotától is. Ezen kortörténet után egy lelkiismeretes munka után ezek az eszközök úgy szólalnak meg, hogy a mai kor összes digitális eszközét maguk mögé utasítják ... Tulajdonképen 1900 november 13.-án Valdemar Poulsen bejegyzett szabadalmát örökültük meg a magnetofonnal, aminek alapelve a 121 év alatt vajmi keveset változott. Ellentétben a mai digitális eszközökkel a magnó az 121 év után is magnó marad. A magnó élt , él és élni fog!


    A Facebook Akai GX 4000-ről többet nevű csoportban további részletek olvashatóak a restaurálás menetéről. Rendkívül meggyőző, pláne, hogy a költség nem horrorisztikus, sőt valamivel kevesebb mint amit ez a legendás vas megérdemel. A mester kapacitása azonban korlátos, ami azt jelenti, hogy ki kell várni a sorunkat és a hosszadalmas restaurálási folyamatot.
    A mester weboldala: http://www.dragonaudio.hu

    © 1997-2017 Kontraszt Web és Videó Stúdió. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

    Keresés