Külföldi csalók a magyar apróhirdetési oldalakon

    5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
    Külföldi csalók a magyar apróhirdetési oldalakon - 5.0 out of 5 based on 2 votes

    Feladtam egy apróhirdetést a Jó fogáson, egy értékesebb elektronikai eszközt szeretnék eladni. Még aznap este jelentkezett egy angol vevő Viberen, aki alkudozás nélkül kijelentette, hogy kell neki a cucc és azonnal utalja is a vételárat, csak adjam meg a nemzetközi bankszámla számomat. Küldjem el neki még egyszer az összes termékfotót és az e-mail címemet. Ráharaptam a horogra, örültem, hogy a fölösleges, némileg túlárazott kamerámtól ilyen gyorsan megszabadulok.

    jofogas hirdetesA privát csomagküldő (barát) ajánlatomat elutasította és ragaszkodott a DHL-hez. Semmi probléma, akkor küldöm azzal.
    Pár perccel később küldte is az átutalást igazoló mobil képernyő mentést. Azt is megtudtam, hogy a számlaegyenlege 23 000 fontot tartalmaz, valamint a számlaszámom alapján még a szegedi OTP fiók azonosítója is megjelent. Nem jelent meg viszont az összeg a számlámon. No, de sebaj, hisz nemzetközi utalásban lehet pár nap csúszás.
    Kaptam egy e-mailt az angol banktól is, hogy az utalás megtörtént. Jóval az első olvasás után alaposabban végig olvastam a "bank levelét" és kiderült, hogy csak akkor kapom meg a pénzt, ha igazolom a bank felé, hogy átadtam a csomagot a DHL részére. Itt már több mint gyanús volt a történet. Kértem Facebook profilt, erre ne reagáltak.
    Javasoltam ismét személyes kézbesítést, készpénzes átvételt, ezt nem fogadta el, ragaszkodott a DHL-hez.
    Közben nyomoztam, a megadott néven az egész világon nem találtam senkit a Google-n.
    Találtam viszont magyar cikket, amiben ennek az apróhirdetéses lenyúlásnak a részleteit ismertetik. Szinte minden betűje illett az esetemre.
    Kiderült, hogy már évek óta alkalmazzák ezt a lenyúlási módszert.
    A recept nagyjából a következő, erre kell figyelni minden eladónak aki apróhirdetési portálon értékesebb, főként drágább elektronikai készüléket hirdet.
    Az első gyanús jel, hogy a hirdetés megjelenése után már pár órával külföldről jelentkeznek és rendelik meg a terméket.
    A Google az első napokban még nem adja ki az adott hirdetést a keresés során. Akkor vajon egy angol, vagy nigériai érdeklődő hogyan találta meg a hirdetésünket?
    Nyilván úgy, hogy a csalók manuálisan vagy valamilyen robot segítségével felkutatják a nagy forgalmú hirdetési oldalakon megjelenő ajánlatokat és azonnal ajánlatot tesznek a kiszemelt drágább termékekre.
    Kamu, vagy akár valós utalással igazolják, hogy a pénz már csak a csomag feladására vár.
    Ha feladtad a csomagot és elküldöd az igazolást a bank felé, természetesen sohasem látod a pénzedet, a csomag viszont már úton van, buktad a partit.
    Szerencsére én időben eszméltem, így nem postáztam a készüléket, bár bevallom kicsin múlott és csomag helyett csak egy vigyori smilyt kaptak.
    Persze ilyen könnyen nem adják fel, a következő lépés a fenyegetőzés, csaló vagy, feljelentenek, stb.
    Az első sokkon még alig voltam túl, már jött a következő angol nyelvű érdeklődés, a változatosság kedvéért nem Viberen, hanem sms-ben.
    A jelek szerint ez egy elterjedt csalási módszer ami érinti a Jófogást is.
    Csak azt hiányolom, hogy erre nem hívják fel a hirdetők figyelmét, bár az is lehet, hogy csak én nem olvastam át alaposan hirdetési feltételeket.
    Összegezve, ha valami túl szép ahhoz hogy, igaz legyen, valószínűleg nem is igaz.
    Másrészt, addig nem postázunk semmit külföldre, amig meg nem érkezett a pénz a számlánkra.
    Magyarországon persze elterjedt, a mindkét fél számára bevált, biztonságos, bár valóban elavult módszer az utánvét.
    Legyetek óvatosak és osszátok, hogy minél kevesebben szívjuk meg.

    © 1997-2017 Kontraszt Web és Videó Stúdió. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

    Keresés